ÜÇ BOYUTLU YAYA GEÇİDİ

 • Sivas Ulaşım

  Sivas Belediyesi yayaların trafikteki önceliğine dikkat çekmek için 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasını hayata geçirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının 'Yaya Öncelikli Trafik Yılı' ilan edilmesiyle birlikte Sivas Belediyesi, sürücülerde yayalara karşı farkındalık oluşturmak adına 3 boyutlu özel yaya yolları tasarladı.
  Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sürücülerin yayalara yönelik dikkatini artırmak ve yayaların trafikte öncelik kazanmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje, ilk olarak İsmet Yılmaz Bulvarı'nda uygulandı. 

  Projedeki üç boyut, sürücülerde farklı bir algılamayla optik yanılsama sağlıyor. Sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayan yönteme, yaya geçitleri üç boyut özellikli olarak boyanıyor.

  Estetik bir görünüm oluşturan yaya geçidinde sürücüler ilk anda bir yükselti olduğunu düşünerek yavaşlıyor ve ardından duruyor. Duran araçlar sayesinde yayalar da karşıya daha güvenlikli geçmiş oluyor.Ekipler tarafından çizilen 'Önce Yaya' grafikleri de, Sivas'ın cadde ve yollarında önceliğin yayalara ait olduğunu sürücülere hatırlatıyor. Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından her yıl şehirde 850 kilometre yol işaretlemesi ve boyama çalışması yapılıyor.

  Sivas ve çevre illerdeki tek yatay trafik işaretlemesi yapan sevimligül trafiğe vermiş oldukları destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederiz


  Güncelleme Tarihi : 27.03.2019
 • Okunma Sayısı : 533